سوالات متداول

 1. شرکت­های دانش بنیان چه هستند؟

شرکت­ها و موسسات دانش بنیان شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم­افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری­سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری­های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم­افزارهای مربوط تشکیل می­شود.

به منظور کمک به تجاری­سازی نو­آوری­ها و اختراعات و شکوفاسازی و کاربردی نمودن دانش فنی از طریق ارائه کمک و تسهیلات قرض الحسنه و تسهیلات بدون اخذ هرگونه تضمین و مشارکت با اختیار بخشش تمام یا بخشی از سهم مشارکت به شرکت­ها و موسسات دانش بنیان صندوقی تحت عنوان نوآوری و شکوفایی وابسته به شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و زیر نظر رئیس شورا تاسیس می­شود. منابع مالی صندوق شامل کمک­های دولت، اعتبارات مندرج در بودجه سالانه، هرگونه کمک و سرمایه­گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت­های دولتی وابسته و تابع می­باشد. بانک­ها نیز می­توانند بخشی از منابع تسهیلات موضوع صندوق یاد شده را تامین بودجه نمایند.

شرکت­ها و موسسات دانش بنیان جهت فعالیت­های ثبت اختراع، کسب فناوری (دریافت حق امتیاز) و نمونه­سازی می­توانند از تسهیلات قرض الحسنه صندوق پس از بررسی طرح تجاری توسط عامل صندوق با دوره باز پرداخت سه ساله استفاده نمایند. شرکت­های ارائه کننده خدمات پشتیبانی تخصصی تجاری­سازی نیز می­توانند برای انجام خدمات یاد شده، از تسهیلات قرض­الحسنه صندوق استفاده نمایند.

اهمیت اقتصاد و شرکت‌های دانش‌بنیان به اندازه‌ای است که علاوه بر تأثیرگذاری بر سایر مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، از طرف رهبر معظم انقلاب به عنوان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود. ایشان از شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان راهکاری برای جایگزینی درآمدهای نفت یاد می‌کنند و تصریح می‌نمایند که «ما اگر بتوانیم از همین فرصت که امروز وجود دارد استفاده کنیم و تلاش کنیم نفت را با فعالیت‌های اقتصادی درآمدزای دیگری جایگزین کنیم، بزرگ‌ترین حرکت مهم را در زمینه‌ی اقتصاد انجام داده‌ایم. امروز صنایع دانش‌بنیان از جمله‌ کارهایی است که می‌تواند این خلأ را تا میزان زیادی پر کند.»

همچنین ایشان در جای دیگر، با تأکید بر این موضوع، می‌فرمایند: «این بخش شرکت‌هاى دانش‌‌بنیان و فعالیت‌هاى اقتصادى دانش‌‌بنیان خیلى جاده‌‌ى باز و امیدبخشى است.» در سخنرانی دیگری، ایشان کارآفرینی را مترادف اقتصاد مقاومتی می‌دانند و تأکید می‌کنند: «ما باید یک اقتصاد مقاومتى واقعى در کشور به وجود بیاوریم. امروز کارآفرینى معنایش این است.»

 1. انواع شرکت­های دانش بنیان را نام برده و هر کدام را توضیح بدهید. این شرکت­ها چه تفاوتی با هم دارند؟

شرکت­های دانش بنیان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می­شوند.

الف-شرکت­هایی که فقط اعضای هیات علمی مالک آن هستند. چنانچه سهام دانشگاه کمتر از  ۵۰ درصد باشد، شرکت دانش بنیان شرکتی خصوصی است که باید تابع قانون تجارت باشد و در اداره  ثبت شرکت­ها ثبت شود.

ب-شرکت­هایی که دانشگاه­ها نیز در آن مالکیت دارند. چنانچه سهام دانشگاه ۵۰% یا بیشتر باشد، شرکت دانش بنیان شرکتی دولتی است (مهمترین اصل شرکت دانش بنیان دولتی، اصل خدمات علمی، فنی و تحقیقات می­باشد).

 1. اهداف شرکت­های دانش بنیان چیست؟

طبق آیین­نامه مصوب، شرکت­های دانش بنیان، اهدافی نظیر ترغیب هیئت علمی دانشگاه­ها و واحدهای ‌پژوهشی برای فعالیت­های بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیئت علمی، تجاری­سازی یافته­های ‌پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه­ها و واحدهای ‌پژوهشی موضوع کلی فعالیت دانش بنیان را دنبال می­کنند.

 1. خروجی شرکت­های دانش بنیان چیست؟ و چه محصولات کالا یا خدماتی را تولید می­کنند؟

شرکت­های دانش بنیان، اساساً کالا تولید نمی­کنند و عموماَ، زمین یا ماشین آلات خاصی نیز ندارند. بلکه همیشه عده­ای از افراد تحصیلکرده و با تجربه اطلاعاتی تولید می­کنند که این اطلاعات، محصولات اصلی شرکت محسوب شده و برایشان درآمدزایی دارد. بحث طرح­های صنعتی و مالکیت معنوی محصولات، همیشه از دغدغه­های اصلی شرکت محسوب می­شود که حفظ حقوق معنوی این اطلاعات، یکی از مهم­ترین مسائل حقوقی در شرکت­های دانش بنیان می­باشد، زیرا اصولاً این دارایی­ها قابل لمس نمی­باشند. به عبارت دیگر کالاها و خدماتی که مبتنی بر فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان بوده و با تصویب کارگروه در فهرست حوزه‌های کالاها وخدمات دانش‌بنیان محسوب می­شود.

 1. این محصولات صنعتی، تولیدی یا نوپا هستند؟ و آیا به بهره برداری رسیده­اند؟

شرکت­های دانش بنیان با توجه به دسته­بندی­های مشخص شده در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان در ۵ دسته­بندی قرار خواهند گرفت.

۱- شرکت دانش بنیان نوپا: شرکت‌هایی هستند که تازه تأسیس بوده و اغلب دارای ۳ الی ۴ نفر پرسنل، که بصورت پاره وقت فعالیت‌های شرکت را جلو می‌برند. درصد بالایی از شرکت‌های نوپا، متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های مختلف بوده که هدفشان تبدیل ایده‌های نو موجود در تخصص خود به محصول می‌باشد.

شرکت‌های دانش بنیان نوپا اولین سطح از شرکت‌های دانش بنیان از نظر استطاعت مالی محسوب می‌شوند که به دلیل تشکیل شدن از افراد آکادمیک و نوپا که به تازگی پا به عرصه صنعت گذاشته‌اند، به تازگی تأسیس شده‌اند و نیازمند حمایت بیشتری جهت تجاری شدن محصولات و خدمات خود دارند، اینگونه شرکت‌ها عمدتاً بر پایه ایده محوری تشکیل شده‌اند و می‌توان به اینگونه شرکت‌ها استارت آپ گفت که میزان ریسک اینگونه شرکت‌ها هم به نسبت مزیت‌های ایده محوری، بالا می‌باشد.

۲- شرکت دانش بنیان تولیدی: با توجه به داشتن معیارهای آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان دارای سابقه و تجربه خوبی در تولید محصولات و ارائه خدمات خود می‌باشند. شرکت‌ها باید تمام معیارهای موجود برای دانش بنیان تولیدی را باهم داشته باشند. شرکت‌های تولیدی در واقع شرکت‌هایی هستند که حداقل سه سال از سابقه تشکیل و فعالیت شرکت گذشته است، اینگونه شرکت‌ها با توجه به اینکه فعالیت اقتصادی داشته‌اند، لزوماً اظهارنامه مالیاتی داشته و گواهینامه‌های متعدد با توجه به نوع فعالیت خود اخذ نموده‌اند. شرکت‌های تولیدی حجم مراودات مالی قابل توجهی داشته و کدهای کارگاهی و لیست بیمه را دارا بوده و فعالیت اقتصادی خود را شکل داده‌اند.

۳- شرکت دانش بنیان صنعتی: با توجه به داشتن معیارهای آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان دارای سابقه و تجربه کافی در زمینه فعالیت خود می‌باشند. لازم به ذکر است اگر شرکتی به هر نحو، گرید دانش بنیان صنعتی را از کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­های دانش بنیان و نظارت بر اجرا دریافت نماید به غیر از حمایت معافیت مالیاتی بر روی محصولات تأیید شده می‌تواند از تمام حمایت‌ها و تسهیلات قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بابت محصولات تأیید شده خود استفاده نماید. شرکت­های دانش بنیان صنعتی با توجه به سابقه بالا در عرصه شغلی و تخصصی خود معیارهای عمومی اقتصادی را دارا بوده و در دسته بندی به نسبت شرکت‌های نوپا، شرکت‌هایی با مراودات مالی بالا قرار خواهند گرفت.

۴- شرکت دانش بنیان تجاری سازی: بزرگترین مشکلات و معظلات شرکت‌های دانش بنیان در تجاری سازی محصولات و ضعف مدیرت کسب و کار خود می‌باشد. کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان و نظارت بر اجرا در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تصمیمی جدید شرکت‌هایی که خدمات آنها باعث سهولت در روند فعالیت و رونق کسب و کار شرکت‌های دانش بنیان باشند به عنوان شرکت‌های دانش بنیان تجاری سازی مورد تأیید قرار می‌دهند.

به همین منظور در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان بخش تجاری­سازی پیش­بینی شده است تا شرکت‌هایی که با خدمات خود باعث رونق بخشیدن به کسب و کار شرکت های دانش بنیان می‌شوند آگاهی کامل بابت دسته‌های موجود و مورد تأیید در بخش تجاری سازی فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان داشته باشند.

۵- شرکت دانش بنیان فرآیندی و خدماتی: شرکت‌هایی که کالا یا خدمات ارائه شده از آنها به هیچ عنوان دانش بنیان نبوده و جزء کالاها یا خدمات روتین می‌باشد اگر این کالاها یا خدمات غیر دانش بنیان را توسط تجهیزات و فرآیندهایی که حائز شرایط آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت­های دانش بنیان باشد تولید نمایند می‌توانند گرید دانش بنیان صنعتی را دریافت کنند. قابل ذکر است تفاوت شرکت‌های دانش بنیان صنعتی با دانش بنیان‌ های نوپا و تولیدی فقط در عدم استفاده معافیت مالیاتی در شرکت‌های دانش بنیان صنعتی می‌باشد.

 1. شرکت­های دانش بنیان از شروع فعالیت باید چه مسیری را باید طی کنند تا به نتیجه برسند و خروجی داشته باشند؟

از شروع فعالیت یک شرکت دانش بنیان تا رسیدن به نتیجه طی مراحل زیر الزامی است که هر کدام از این مراحل برای کسب موفقیت مهم و حیاتی می­باشد.

 • ساخت ایده              ·پرورش ایده       · تبدیل ایده‌ ها به محصول و مشاغل پایدار       ·هم‌افزایی علم و ثروت (تجاری‌سازی علم و دانش)
 1. شرکت­های دانش بنیان از نظر اقتصادی چه کمکی به استان و کشور می­کنند؟

در علوم اقتصاد دو نوع اقتصاد فیزیکی و اقتصاد دانایی وجود دارد. اقتصاد فیزیکی چون قابل لمس است، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و اما اقتصاد دانایی که ایده­سازی و تجاری کردن آن ایده‌ها است نادیده گرفته شده است. از گذشته تا کنون صنایع دستی منبع اصلی درآمد استان­ها بوده و است، اما با تاسیس شرکت­های مبتنی بر دانش و همچنین شرکت­هایی که دارای مالکیت علمی هستند، فکر و دانش به فروش می­رسد. این در حالی است که منبع اصلی در آمد‌ها در کشورهای توسعه یافته از اقتصاد دانایی و فروش همین ایده‌ها به دیگر کشور‌ها شکل گرفته‌اند. جامعه امروز ما بیشتر از هر چیزی به اقتصاد دانش بنیان احتیاج دارد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌ جامع توسعه کسب‌ وکار شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز در قالب حمایت‌های ذیل ارائه می‌نماید.

 • تجاری‌سازی یافته‌ های پژوهشی و تحقیقاتی
 • توانمندسازی دانش‌آموختگان به منظور ورود به فضای کسب و کار
 • حمایت، هدایت و سمت‌دهی در جهت نوآوری‌ها و تولید فناوری‌های برتر
 • ایجاد زمینه برای بکارگیری هرچه بیشتر توانمندی‌های دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی در جامعه
 • ترغیب متخصصین، نوآوران، مخترعان، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر در رفع نیازهای جامعه برای ترویج فرهنگ تجاری‌سازی
 • تشویق بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی به بهره‌گیری از یافته‌های پژوهشی و فناوری‌های شکل یافته در مراکز پژوهشی ارتقای فرهنگ عمومی کارآفرینی

باید توجه داشت اقتصاد مقاومتی به معنای ریاضت کشیدن مردم یک کشور نبوده بلکه احصا توانمندی­های کشور را در بر می­گیرد. بر این اساس لازم است تا تولیدات ملی افزایش یابد و طبیعتاً هنگامی که توانمندی­های ملی رشد پیدا می­کند اشتغال نیز به موازات آن افزایش می­یابد. همانگونه که مستحضر هستید فروش ایده­های این شرکت­ها منجر به افزایش صادرات و در نهایت افزایش سرمایه کشور می­شود.

 1. شرکت­های دانش بنیان چگونه ارتباط بین صنعت و دانشگاه را برقرار می­کنند؟ این شرکت­ها چه تاثیری بر روند شکل گیری ارتباط موثر صنعت و دانشگاه دارند؟

حلقه مفقوده ارتباط صنعت با دانشگاه با اهمیت به شرکت­های دانش بنیان برطرف می­شود، زیرا در این شرکت­ها هم تولید و هم اشتغال وجود دارد. این بدان معناست که علاوه بر داشتن تولیدات داخلی بیشترین مصرف کننده آن نیز کشورمان باشد. از طرفی دستگاه­های فرهنگ­ساز هم موظف هستند که فرهنگ استفاده از کالاهای ایرانی را ترویج دهند. در واقع اگر تولید محصول داشته باشیم و بازاری برای آن وجود نداشته باشد، به شعاری که مقام معظم رهبری انتخاب کرده­اند نمی توانیم عمل کنیم بنابراین لازمه این کار، عزم ملی را می طلبد.

 1. شرکت­های دانش بنیان چه مزایا و معایبی دارد؟

از مزایای تاسیس شرکت­های دانش بنیان می­توان به حمایت­های مادی و معنوی دولت محترم اشاره نمود. تمامی این شرکت‌ها تا سه سال منحنی اقتصادی زیر درآمد است که این می­تواند از معایب شرکت­های دانش بنیانی باشد که می­خواهند به سرعت به نتیجه برسند. به عبارت دیگر هر کدام از این شرکت‌ها حداقل سه سال فرصت می‌خواهند تا بتوانند روی پای خود بایستند. اگر از ۱۰ شرکت، حتی یک شرکت هم موفق به تجاری سازی ایده‌ها بشود ما به هدف خود رسیده­ایم و در آمدی که از‌‌ همان یک شرکت نصیب کشور خواهد شد بسیار بیشتر از هزینه‌هایی است که صرف حمایت از این شرکت شده است.

 

 1. ارتباط مرکز رشد و پارک علم و فناوری به چه شکل است؟

مرکز رشد یکی از بخش­های زیر مجموعه پارک می­باشد. افراد صاحب ایده در مرکز رشد مستقر شده و در مرحله پیش رشد قرار می­گیرند. این هسته های فناور پس از پرورش ایده خود می­توانند در مراکز رشد مستقر شوند. مدت زمان معین که شورای فناوری مرکز رشد تعیین می­کند نسبت به پرورش ایده خود می­پردازند. در مرکز رشد ارائه ایده­ها می­تواند از طرف افراد حقیقی و یا شرکت­ها باشد. پس از تولید اولین محصول از حالت رشد خارج و وارد پارک می­شوند که در این صورت نسبت به تاسیس شرکت با موضوعیت ایده اولیه بپردازند. در این مرحله برای عضویت در پارک حتما باید اشخاص حقوقی باشند. پارک مسیر تجاری سازی محصول اولیه مرکز رشد را برای شرکت مذکور تسهیل می­کند.

 1. چه تعداد پارک­های علم و فناوری و مرکز رشد در استان زنجان وجود دارد؟

استان زنجان دارای دو پارک علم و فناوری که یکی بصورت مستقل استانی و دیگری زیر مجموعه دانشگاه و سه مرکز رشد زیر نظر دانشگاه آزاد، دانشگاه زنجان و دانشگاه علوم پزشکی می­باشد.

 

 1. در کل چه تعداد شرکت دانش بنیان در زنجان وجود دارد؟ ارتباط و تعامل مراکز رشد با یکدیگر چگونه است و هر کدام از این­ها چندتا شرکت دانش بنیان دارند؟

در مجموع تعداد ۳۳ شرکت دانش بنیان در استان زنجان داریم. شرکت­های دانش بنیان جهت انجام پروژه­های خود در صورت همخوانی با بخش دیگر از مرکز رشد دیگر می­توانند با یکدیگر همکاری کرده و در راستای هم افزایی علمی با یکدیگر به تبادل اطلاعات بپردازند.

 1. شرایط خروج موفق و ناموفق از پارک و مرکز رشد چگونه است؟

شرایط خروج هسته­های فناور از دوره رشد و واحدهای فناور از پارک مشابه یکدیگر می­باشد. هنگامی­که یکی از موارد زیر اتفاق بیافتد هسته یا واحد فناور به صورت موفق از مرکز خارج می­شود.

 1. به معیارهای رشد یافتگی دست یافته باشد
 2. عدم نیاز به استقرار در مرکز برای ادامه حیات اقتصادی
 3. آماده کردن ایده محوری خود برای ورود به عرصه بازار نماید(در مرکز رشد)
 4. ادامه به فعالیت بدون نیاز به حمایت­های مادی و معنوی
 5. اتمام کلیه مراحل پیاده سازی طرح را در حد نیمه صنعتی(مرکز رشد)

در موارد ذیل خروج واحد یا هسته فناور غیر موفق محسوب می­شود:

 1. اتمام زمان اقامت تعیین شده و دست نیافتن واحد فناور به اهداف دوره رشد مقدماتی
 2. عدم تمایل به ادامه فعالیت در مرکز رشد
 3. عدم رعایت مقررات اساسنامه و آیین نامه مرکز و سایر وظایف قانونی و تعهدات قراردادی واحد فناور
 4. عدم رعایت اخلاق حرفه­ای توسط واحد فناور یا عدم توجه یا عدم هماهنگی با سیاست­ها یا تصمیمات مرکز
 5. عدم دستیابی به اهداف کمی و کیفی مندرج در تعهدات
 6. عدم موفقیت ناشی از قصور در پیشبرد ایده محوری به تشخیص
 7. توقف فعالیت شرکت اعم از انحلال، ورشکستگی و غیره
 8. شرکت­های دانش بنیان چه تاثیری بر پیشرفت کشور و استان دارند؟

از آنجایی­که زنجان قطب الکترونیک کشور می­باشد، لازم است که ایده­های IT و ICT پس از شناسایی و دریافت به پرورش رسیده تا بتوان محصولات و خدمات قابل فروشی به ارائه گردد. حمایت از شرکت­های دانش بنیان در کلیه زمینه­ها به صورت عملی باشد و ادارات و ارگان­های مرتبط با حوزه IT و ICT نسبت به همکاری مضاعف داشته باشند.

 1. چه کسانی می­توانند شرکت دانش بنیان تاسیس کنند؟ چه شرایطی باید داشته باشند؟ شرایط پذیرش شرکت­های دانش بنیان (واحدهای فناور) در پارک علم و فناوری و مرکز رشد چیست؟

شاخص‌های تشخیص شرکت­های دانش‌بنیان، به دو دسته شاخص‌های عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند. شرکت‌های متقاضی باید علاوه بر شاخص‌های عمومی، شرایط مشخص‌ شده در یکی از سه دسته شاخص‌های اختصاصی را نیز احراز نمایند.

۱- شاخص‌های عمومی

 • حداقل دو سوم از اعضای هیأت مدیره شرکت، حداقل دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند:
  • حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.
  • حداقل ۳ سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت (علاوه بر تحصیل در دوره کارشناسی) و یا سابقه مدیریتی(مدیرعامل یا مدیر بخشی از یک شرکت یا سازمان) داشته باشند.
  • دارای حداقل یک اختراع ثبت‌شده ارزیابی شده داخلی (اختراعات تأیید شده از سوی ۱- بنیاد ملی نخبگان ، ۲- سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران ، ۳- کمیسیون عالی ثبت اختراعات، اکتشافات و نوآوریهای صنایع دفاعی و مراکز تحقیقاتی وابسته به نیروهای مسلح، ۴- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ) یا یک اختراع بین‌المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت باشند (اختراعات ثبت شده از سوی چند نفر به صورت مشترک نیز مشروط بر آنکه عضو هیأت مدیره دارای سهم موثر حداقل ۳۰ درصدی باشد، قابل قبول است.).
 • حداقل نیمی از درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته شرکت، ناشی از فروش فناوری، کالا و یا خدمات دانش‌بنیان (شامل خدمات تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی مرتبط با فهرست کالاهای دانش‌بنیان و خدمات تخصصی دانش‌بنیان) آن شرکت از طریق قرارداد باشد.

تبصره: شرکت‌هایی که در مرحله تجاری‌سازی اولین کالای دانش‌بنیان خود هستند، در صورتی که دارای تولید پایلوت موفق باشند، و استانداردهای لازم را از مراجع ذی‌صلاح داخلی یا بین‌المللی کسب کرده باشند، و دارای بازار مطمئن و یا اعلام نیاز معتبر همراه با قرارداد تولید کالا باشند، از رعایت بند ۱-۲ مستثنی هستند.

 • سابقه بیمه پرداختی برای حداقل ۳ نفر از کارکنان تمام‌وقت شرکت، حداقل ۶ ماه باشد.

تبصره: پرونده شرکت‌هایی که در عمل به تعهدات خود دارای سابقه سوء هستند (تسهیلات، حمایت‌ها، مالیات، بیمه و…)، طبق دستورالعمل پیوست بررسی خواهد شد.

۲- شاخص‌های اختصاصی

شرکت متقاضی باید علاوه‌ بر دارا بودن شاخص‌های عمومی، واجد کلیه شرایط اختصاصی در یکی از دسته‌بندی‌های زیر نیز باشد:

 • شرکت‌های تولیدکننده کالاهای دانش‌بنیان
  • شرکت‌ باید تولیدکننده کالا یا کالاهای دانش بنیان مطابق «فهرست کالاهای دانش‌بنیان» مصوب کارگروه باشد که در (۲) سال گذشته آنها را در قالب کالاهای جدید یا ارتقاء یافته عرضه کرده و دانش فنی آن را بواسطه انتقال یا ایجاد دانش فنی، از طریق فعالیت‌های تحقیق و توسعه، نهادینه و بومی‌سازی کرده باشد.

تبصره: کالاهای جدید یا ارتقا یافته شرکت، دارای تأییدیه‌ها و استانداردهای داخلی (در صورت وجود) یا جهانی بوده و در صورت موجود نبودن استاندارد، تأیید بهره‌بردار ذی‌صلاح را کسب کرده باشد.

 • نسبت نیروی انسانی تمام‌وقت در بخش‌های اصلی (غیرپشتیبانی) شرکت با درجه کارشناسی و بالاترِ فعال در بخش‌های مرتبط با تولید کالاهای دانش‌بنیان شرکت، به کل کارکنان تمام وقت، حداقل (۳۰) درصد باشد.
 • شرکت دارای عملکرد تحقیق و توسعه فعال، با هزینه‌کرد تحقیق و توسعه حداقل معادل (۷) درصد فروش سالیانه شرکت باشد.
 • شرکت‌های تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی
  • فعالیت تحقیق و توسعه و یا طراحی مهندسی شرکت، مرتبط با «فهرست کالاهای دانش‌بنیان» مصوب کارگروه باشد و خروجی تحقیق و توسعه و یا طراحی مهندسی شرکت، در دو سال گذشته حداقل دو مورد، یا در یک سال گذشته حداقل یک مورد «بهبود فرآیند»، یا «تولید و عرضه کالا و خدمت ارتقاء یافته یا جدید» (در قالب قرارداد) باشد.
  • نسبت نیروی انسانی تمام‌وقت در بخش‌های اصلی (غیر پشتیبانی) شرکت با درجه کارشناسی و بالاترِ فعال در بخش‌های مرتبط با تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی شرکت، به کل کارکنان تمام وقت، حداقل (۵۰) درصد باشد.
  • تولید شرکت حداکثر در حد تولید نمونه آزمایشی یا پایلوت باشد.

تبصره: واحد تحقیق و توسعه یا طراحی مهندسی منشعب از یک شرکت صنعتی، چنانچه به صورت یک شرکت مستقل حقوقی ثبت شود، می‌تواند مشمول بخش ۲-۲- شود.

 • شرکت­های ارائه‌دهنده خدمات تخصصی دانش‌بنیان
  • خدمات آنها مطابق «فهرست خدمات دانش‌بنیان» مصوب کارگروه باشد.
  • نسبت نیروی انسانی تمام‌وقت در بخش‌های اصلی (غیر پشتیبانی) شرکت با درجه کارشناسی و بالاتر فعال در بخش‌های مرتبط با ارائه خدمات تخصصی دانش‌بنیانِ شرکت، به کل کارکنان تمام وقت، حداقل (۵۰) درصد باشد.
  • مجموع هزینه‌های تحقیق و توسعه مرتبط با خدمات تخصصی دانش‌بنیان ارائه شده توسط شرکت، حداقل معادل (۷) درصد درآمد سالیانه شرکت باشد.
  • حداقل درآمد سالیانه شرکت از خدمات تخصصی دانش‌بنیان برابر یک میلیارد ریال (به قیمت ثابت سال ۱۳۹۱) باشد.
  • در یک سال گذشته حداقل یک قرارداد ارائه خدمات تخصصی دانش‌بنیان داشته باشد.

شاخص‌های تشخیص شرکت‌های «دانش‌بنیان نوپا»

شرکت‌های «دانش‌بنیان نوپا» باید همه شاخص‌های تشخیص زیر را احراز نمایند:

 • حداقل یک سال از تاریخ ثبت آن گذشته باشد.
 • حداقل دو سوم از اعضای هیأت مدیره شرکت، حداقل دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند:
  • حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.
  • حداقل ۱ سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت (علاوه بر تحصیل در دوره کارشناسی) و یا سابقه مدیریتی (مدیرعامل یا مدیر بخشی از یک شرکت یا سازمان) داشته باشند.
  • دارای حداقل یک اختراع ثبت‌ شده ارزیابی شده داخلی (اختراعات تأیید شده توسط سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، بنیاد ملی نخبگان، کمیسیون عالی ثبت اختراعات، اکتشافات و نوآوریهای صنایع دفاعی و مراکز تحقیقاتی وابسته به نیروهای مسلح، یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) یا یک اختراع بین‌المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت باشند (اختراعات ثبت شده از سوی چند نفر به صورت مشترک نیز مشروط بر آنکه عضو هیأت مدیره دارای سهم موثر حداقل ۳۰ درصدی باشد، قابل قبول است.).
 • شرکت دارای معادل ۲ نفر نیروی انسانی تمام‌وقت باشد.
 • شرکت‌ باید تولیدکننده کالا یا کالاهای دانش‌بنیان، مطابق فهرست کالاهای دانش‌بنیان مصوب کارگروه باشد که دانش فنی آن را بواسطه انتقال یا ایجاد دانش فنی، از طریق فعالیتهای تحقیق و توسعه نهادینه و بومی‌سازی کرده باشد و یا شرکت دارای برنامه طراحی و تولید کالاهای دانش‌بنیان باشد.

تبصره: برنامه شرکت برای طراحی و تولید کالای دانش‌بنیان، باید به تأیید یکی از مراکز رشد یا پارک‌های علم و فناوری[۱] (چنانچه شرکت در همان مرکز رشد یا پارک علم و فناوری مستقر باشد) و یا ستادهای فناوری راهبردی (چنانچه حوزه فعالیت شرکت مرتبط با موضوعات یکی از ستادهای فناوری‌های راهبردی باشد) برسد.

 • شرکت دارای عملکرد تحقیق و توسعه باشد.

تبصره- تأیید شرکت­های «دانش‌بنیان نوپا»، دارای اعتبار یک ساله بوده و تنها برای یک دوره یک ساله (مجموعا دو سال) می‌تواند تمدید شود.

بر اساس “آیین نامه­ی تشخیص شرکت­ها و موسسات دانش بنیان “مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا” یکی از شرط­های لازم برای شرکت­های تولید کننده و دانش بنیان، تولید کالاهای دانش بنیان می­باشد. طبق دو رویکرد، این محصولات مشخص شده است:

۱)حوزه­هایی که وجود کالاهای دانش بنیان و یا فناوری برتر در آنها وجه غالب را دارد و متوسط فعالیت­های تحقیق و توسعه درآن ها بیشتر از سایر حوزه­های فناوری و صنعتی است. نظیر حوزه­های فناوری زیستی(پزشکی،کشاورزی،صنعتی و محیط زیست)، فناوری نانو (محصولات و مواد)، فوتونیک و اپیتک (موادقطعات و سامانه ها)، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری، انرژ‌ی­های نو(هسته­ای و تجدید پذیر) دارو، الکترونیک، مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته و هوافضا (پرنده­ها، ماهواره­ها و موشک­ها).

۲)سایر حوزه­ها و بخش­هایی که وجود کالاهای دانش بنیان در آن­ها غلبه ندارد، اما رسوخ فناوری­های برتر و ظهور محصولات دانش بنیان در آن­ها مشاهده می­شود (نظیر نفت و گاز ،عمران و حمل و نقل، برق ، معدن کشاورزی ،آب و هوا).

 1. برای اینکه کسی بخواهد شرکت های دانش بنیان تاسیس کند، چه باید بکند و این شرکت­ها مجوزشان را از کجا می­گیرند؟ و چه پروسه­ای را طی می­کنند تا تاسیس شوند؟ پارک علم و فناوری چه کمکی برای گرفتن مجوز می­کند؟

در هنگام ثبت، هیچ تفاوتی بین شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر شرکت‌ها نبوده و مراحل ثبت شرکت باید بصورت عادی و طبق روال در اداره کل ثبت شرکت‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، طی شود. بنابراین اشخاص حقیقی ابتدا باید به صورت حقوقی شرکت خود را ثبت کنند و پس از دریافت شناسه ملی به عنوان یک شخص حقوقی از سامانه www.ilenc.ir، می‌توانند با مراجعه به سایت www.daneshbonyan.ir وارد فرایند ثبت‌نام و ارزیابی شرکت‌ها، مطابق با آئین‌نامه‌ها و قوانین مصوب در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، شده و مراحل احراز صلاحیت به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان را بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای، طی نمایند.

وجود این عنوان در نام ثبتی و یا اساسنامه شرکت، موجب دانش‌بنیان شدن شرکت نخواهد بود و می‌بایست همانند دیگر شرکت‌ها اطلاعات خود را در سامانه .reg.daneshbonyan.ir وارد کرده و بر اساس فرایندهایی که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد، ارزیابی شوند. شایان ذکر است که شرکت‌هایی که قسمتی از سهام آنها متعلق به شخص حقیقی با تابعیت غیر ایرانی هم باشد، می‌توانند فرایند دانش‌بنیانی شرکت را بدون مشکل انجام دهند.

بر طبق ماده (۳) آیین نامه اجرایی قانون به منظور تشخیص معیارهای ارزیابی شرکت‌ها و نظارت بر اجرا، کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان با افراد زیر تشکیل شد:

 1. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور(رئیس کارگروه)
 2. نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 3. نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 4. نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت
 5. سنماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
 6. نماینده وزارت جهاد کشاورزی
 7. نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
 8. سه نفر صاحب‌نظر در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان به پیشنهاد کارگروه و حکم رئیس کارگروه
 9. یک نفر صاحب‌نظر به پیشنهاد اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران
 • نماینده معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور
 • مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی

پارک علم و فناوری استان از طریق ارزیابی­ها، حمایت­ها، توصیه نامه­ها، مشاوره­ها و … به این شرکت­ها در راستای گرفتن مجوز یاری می­رساند.

 1. چه حمایت­هایی از شرکت های دانش بنیان و توسط چه ارگانی صورت می­گیرد؟

حمایت‌های ذیل قانون

معافیت گمرکی: بر اساس ماده ۴ دستورالعمل اجرایی موضوع ماده ۲۲ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، این معافیت‌ها برای کالاهای غیر تجاری لحاظ خواهد شد. به این معنی که کالاهایی که به تشخیص گمرگ به صورت مستقیم برای فروش وارد می‌گردد مشمول این قانون نخواهد شد. کالاهای غیر تجاری که مشمول این معافیت خواهند شد به شرح زیر می‌باشد:

 • کالای دانش‌بنیان برای مهندسی معکوس
 • کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش‌بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت
 • تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت
 • ماشین‌آلات خط تولید برای کالاهای دانش‌بنیان

تسهیلات مالی صندوق نوآوری شکوفایی: صندوق نوآوری و شکوفایی: بر طبق ماده (۵) قانون، صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان نهاد مالی ویژه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تاسیس شده است. برخی خدمات این صندوق تحت زیر فصل‌های زیر می‌باشند:

 • وام قرض‌الحسنه برای تولید نمونه
 • اعطای تسهیلات تجاری‌سازی
 • ارائه ضمانت‌نامه
 • ارائه خدمات لیزینگ

معافیت‌های مالیاتی: شرکت‌های متقاضی پس از مراجعه به کارتابل خود، می‌توانند تقاضای معافیت مالیاتی خود را ارسال نمایند.

دریافت جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری: طبق ماده (۸) قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، علی‌رغم محدودیت و ممنوعیت بهره‌برداری در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و دیگر شهرهای بزرگ طبق مصوبات قبلی هیئت وزیران، این شرکت‌ها مجازند در محدوده شهر تهران و دیگر شهرها با رعایت مقررات زیست محیطی مستقر شوند و مجوزهای لازم را جهت صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.

حمایت از ساخت داخل کالاهای دانش‌بنیان: از طریق این لینک تمام اطلاعات مربوط به حمایت‌های داخل قابل بررسی خواهد بود.

بیمه تأمین اجتماعی: بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان تأمین اجتماعی، کلیه شرکت‌ها و موسسأت دانش‌بنیان که نام آنها در سامانه دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری درج شده باشد، می‌توانند از تسهیلات ذیل بخشنامه‌های ۱۴٫۳ و ۱۴٫۹ درآمد استفاده کنند. لذا در خصوص قراردادهای مرتبط با بخشنامه مذکور، نیازی به پرداخت حق بیمه قراردادها نبوده و تنها بازرسی از دفاتر قانونی صورت خواهد گرفت.

بر اساس رایزنی‌های انجام گرفته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سایر دستگاه‌ها نیز حمایت‌های خود را شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه خواهند کرد.

 • تسهیلات سربازی افراد شرکت‌های دانش‌بنیان
 • استقرار در کاربری مسکونی شهر تهران
 • امتیاز ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی
 • واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی
 • استفاده از بودجه پژوهشی دستگاه‌های اجرایی
 • فن بازار ملی ایران
 • امتیازات اضافه پخش تشویقی آگهی‌های صدا و سیما
 • حمایت از ترویج شرکت‌ها در رسانه‌ها
 • حمایت از ورود شرکت‌ها به بورس
 • بسته حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت
 • تأمین نیروی انسانی کارآمد

همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌ جامع توسعه کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز در قالب حمایت‌های ذیل ارائه می‌نماید.

 • برنامه حمایت از صادرات و تبادل فناوری
 • ارائه مشاور (مالیاتی، بیمه و…)
 • ارائه خدمات و نرم‌افزار حسابداری
 • دوره‌های آموزشی (حضوری­ – مجازی)
 • حمایت از ثبت پتنت
 • تخفیف ۵۰ دصدی خدمات آزمایشگاهی
 • مشوق حسابرسی مالی
 • ثبت علامت تجاری
 • رصد و تحقیقات بازار داخل
 • اخذ استانداردها و مجوزهای بین‌المللی

لازم به ذکر است دولت برای حمایت از این شرکت­ها تسهیلاتی که به این شرکت‌ها داده را می­بخشد و این شرکت‌ها می‌توانند یا ایده جدیدی را تجاری کنند و یا منحل شوند، در هر حال هیچ بدهکاری به دولت نخواهد داشت تا کسی از تاسیس این گونه شرکت‌ها هراسی نداشته باشد. از آنجایی­که طرح‌ها، ایده‌ها و کارایی آن‌ها به دقت از قبل بررسی می‌شود و بعد از آن اجازه تشکیل چنین شرکتی داده می­شود، هنگامی حمایت­های دولت به آن شرکت بخشیده می‌شود که معلوم شود آن شرکت روی پروژه کار کرده است، اما به هر دلیل با شکست مواجه شده است.

برای کسب جزئیات بیشتر از این حمایت­ها می­توانید به آدرس http://daneshbonyan.isti.ir  بخش حمایت­ها و تسهیلات مراجعه فرمایید.

 1. پارک علم و فناوری و مرکز رشد چه تسهیلاتی برایشان در نظر می­گیرد؟

مراکز رشد باید یا زیر نظر پارک و یا زیر نظر دانشگاه­ها باشند، اما پارک یا باید مستقل و یا زیر نظر دانشگاه باشد. در استان زنجان تنها یک پارک مستقل و یک پارک زیر نظر دانشگاه داریم. هم اکنون بیش از ۲۵۰ مرکز رشد و ۲۱ پارک در استان وجود دارد. با راه­اندازی پارک­های علم و فناوری انتظار می­رود که تعداد شرکت­های دانش بنیان روند افزایشی بگیرد و شاهد پیشرفت چشمگیر این شرکت­ها باشیم.

پارک­ها محل خروجی مراکز رشد هستند. در مراکز رشد در بخش پیش رشد ایده­ها شناسایی و پرورش می­یابد تا اینکه هسته فناور از مرحله پیش رشد به مرحله رشد برسد.

در مرحله رشد، تلاش مراکز رشد و هسته­های فناور تولید نمونه اولیه از محصول نهایی می­باشد که مستلزم حمایت از هسته­های فناور توسط مراکز رشد می­باشد. پس از تولید محصول اولیه هسته­ها نسبت به تأسیس شرکت اقدام می­نمایند. جهت استقرار در پارک که حامی تجاری سازی شرکت­ها می­باشد، در صورت دارار بودن گواهی استقرار از مراکز رشد، جذب و پذیرش این شرکت­ها که پیش از این در غالب هسته فعالیت   می­کردند، میسر می­شود.

 1. شرکت­های دانش بنیان چه مشکلاتی دارند؟ چه مشکلاتی پیش روی آنها وجود دارد؟ چه محدودیت­هایی در شکل گیری این موسسات وجود دارد؟

مشکلاتی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، تنها بخشی از مشکلات پیش روی این شرکت ها و رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان است که نبود راهکارهای صحیح بومی برای مقابله با آن رشد اقتصاد دانش بنیان را با مشکل مواجه کرده است. بی شک جهت تحقق اهداف و اقتصاد دانش بنیان و تاثیر مثبت شرکت­های نوآور دانش بنیان در تولید ناخالص ملی باید بخش خصوصی و دولت عزمی جدی تر برای برطرف کردن موانع داشته باشند. به فرموده ریاست جمهوری یکی از مشکلات اصلی شرکت های دانش بنیان کشور ضعف بازاریابی، توجه ناکافی به بازار فروش و بحث کسب و کار است. موارد دیگری نیز از مشکلات در ادامه آمده­ است.

 • عدم آشنایی شرکت­های فعال در فضای کسب و کار به دانش روز و در نتیجه عدم قبول و حمایت طرح­های نوآورانه و فناورانه شرکت­های دانش بنیان
 • فقدان استانداردهای ملی و صنفی برای محصولات شرکت های دانش بنیان و در نتیجه عدم اعتماد به آنها و نبود مقبولیت در صنعت
 • فقدان سرمایه کافی در شرکت­های دانش بنیان (به دلیل نوپا بودن اکثر آنها) و ورشکستگی آنان
 • فقدان فرهنگسرمایه­ گذاری خطرپذیر در کشور و عدم حمایت طرح­ها و ایده های شرکت­های دانش بنیان
 • عدم مشارکت شرکت­های دانش بنیان در پروژه های دولتی
 • مشکلات عدیده حقوقی، بیمه­ای و مالیاتیشرکت­های دانش بنیان نوپا
 • واردات بی رویه کالاهای مشابه خارجی با کالاهای تولید شده توسط شرکت­های دانش بنیان داخلی
 1. پیشرفت شرکت­های دانش بنیان در زنجان در چه سطحی است؟ شهر زنجان تا به حال چه منفعیت و سودی از این شرکت­های دانش بنیانی که وجود دارند برده است یا در آینده خواهد برد؟ چه تاثیری بر گسترش و کاربرد اختراعات و نو آوری دارند؟ تا کنون بهره برداری از این شرکت­ها در زنجان چه خروجی تاثیر گذاری در چه بخشی داشته است؟

استان زنجان سی و یکمین استانی است که دارای پارک علم و فناوری است که به صورت مستقل استانی تاسیس شده است. در این راستا متاسفانه کوتاهی صورت گرفته است و ما دچار عقب ماندگی هستیم. هم افزایی بین پارک علم و فناوری استان زنجان و دانشگاه­ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و اتحادیه­های موجود به ویژه اتحادیه شرکت­های دانش بنیان می­تواند در راستای توسعه، ایجاد اشتغال، امنیت، ایجاد چرخه اقتصادی و …. موثر باشد.

با توجه به عدم وجود زیرساخت استانی با همت متخصصین استان پیشرفت­های خوبی اتفاق افتاده است و ما بسیار خوش­بین هستیم که با همدلی و همزبانی با متولیان دانش بنیان در راستای هم­افزایی و توسعه ساختار دانش بنیان استان گام موثری برداریم. تفکر دانش بنیانی از توسعه منابع انسانی تا توسعه اقتصادی مملو از شود می­باشد. حداقل سود، تفکر دانش بنیانی توسعه منابع انسانی و آموزش جوانان کشور می­باشد.

 1. این شرکت­ها­ تا چه حدی برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و در کل اشتغال زایی موثر و مفید هستند؟

این شرکت­ها عمدتاً با حضور فارغ التحصیلان دانشگاهی که دارای ایده‌های محوری هستند و قصد توسعه محصولی را دارند، شکل می‌گیرد. با این مصوبه مجلس، گامی بزرگ برای فارغ التحصیلان دانشگاهی برداشته می‌شود و افرادی که فکر دارند اما سرمایه‌ای ندارند می‌توانند هم به آینده خود امیدوار باشند و هم امیدهای آینده کشور را تحقق بخشند. شرکت­های دانش بنیان نوپا باید دارای حداقل ۲ نفر نیروی پاره وقت که ۱ نفر از آنها در حوزه مربوطه متخصص باشد و شرکت­های تولیدی و صنعتی دارا بودن حداقل ۳ نفر نیروی تمام وقت الزامی است.

 1. شرکت­های دانش بنیان در چه زمینه­ها و رشته­هایی فعالیت می­کنند؟

این شرکت­ها محدودیتی ندارند و می­توانند در تمام زمینه­ها فعالیت کنند، علوم انسانی نیز مستثنی نیست. درخصوص تأسیس شرکت‌های دانش بنیان در حوزه علوم انسانی می‌توان به راه‌اندازی شرکت‌های گردشگری، تولید انیمیشن‌های فرهنگی، تولید نرم‌افزارهای فرهنگی، تأسیس شرکت‌های مشاوره در حوزه حقوق و تجارت بین‌الملل و… اشاره کرد.

 1. وضعیت شرکت های دانش بنیان در زنجان نسبت به استان­های دیگر چگونه است؟ از لحاظ تعداد، پیشرفت، موفقیت، تاثیرات مثبتی که بر استان، اقتصاد استان و …. دارد؟ در استان­های دیگر تعداد حدودا چقدر است؟

پارک مستقل استان زنجان تازه تاسیس بوده و در مقابل با پارک­های استان­های دیگر در مراحل ابتدایی قرار گرفته است. چشم انداز این پارک اشتغال زایی و بومی گزینی برای جوانان این استان بوده و عزم خود را برای جذب و حمایت نیروهای جوان با ایده­های نو و فناورانه جذم کرده است.

 1. پارک علم و فناوری زنجان و مرکز رشد چه ساختار وسازمانی دارند؟ و شرکت­های دانش بنیان از لحاظ ساختاری چه بخشی از پارک علم و فناوری هستند؟

پارک متشکل از نیرو­های فنی و تخصصی می­باشد که در راس آن ریاست که به حکم وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری منصوب می­شود. در موازات آن شورای فناوری متشکل از متخصصین، تجار، بازرگانان و مدیران مختلف دولتی می­باشد که در راستای تصمیم­گیری در امور خاص به همراه ریاست عمل می­کنند. پارک متشکل از یک معاونت پشتیبانی و فناوری می­باشد که مدیران ذیل این مجموعه عبارتند از مدیر اداری مالی و مدیریت جذب، پذیرش و استقرار.

ریاست مرکز رشد توسط پارک انتخاب می­شود. چارت مراکز رشد همانند چارت پارک است که علاوه بر پست­های سازمانی دارای هیأت امنا نیز می­باشد.

 1. اطلاع رسانی برای اینکه افراد بیایند شرکت های دانش بنیان تاسیس کنند چگونه است؟ آیا به صورت مناسب صورت می­گیرد؟ و در چه حدی است؟

با توجه به اهمیت پارک و فعالیت شرکت­های ذیل این مجموعه، پارک علم و فناوری استان در طول سال نسبت به جذب، پذیرش و استقرار اقدام می­نماید که بنا به موافقت شورای فناوری پارک استان یا تشکیل جلسات منظم در طول دوره سال نسبت به صدور مجوز استقرار اقدام خواهد شد. اطلاع رسانی عمومی از طریق تبلیغات شهری و همچنین نامه نگاری با مراکز علمی پژوهشی صورت می­گیرد.

 1. بحث شرکت­های دانش بنیان در کشور و استان از چه زمانی مطرح شده و از چه زمانی این شرکت­ها فعالیت می­کنند و وجود دارند؟ پارک علم و فناوری از کی تاسیس شد؟ آیا این شرکت­ها با تاسیس پارک علم و فناوری تاسیس شده­اند یا با مرکز رشد؟

شرکت­های تخصصی و بر پایه دانش از ابتدا وجود داشت. به مرور زمان و افزایش تقاضای مردم اداره ثبت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تفکیک تقاضاهای موجود شرکت­های با عنوان دانش بنیان تاسیس شدند.

 

 1. آیا تعامل و همراهی بین شرکت­های دانش بنیان و دانشگاه وجود دارد؟ اگر جوا مثبت است این تعامل به چه صورت است؟

پارک مستقل استانی از طریق نامه­نگاری به دانشگاه­ها و مراکز رشد، نسبت به اطلاع رسانی همایش­ها، فراخوان­ها و کارهایی ازین قبیل اقدام نموده است. لازم به ذکر است که افرادی که دارای ایده نو و فناورانه باشند از طریق این اطلاع رسانی­ها می­توانند بیایند و شرکت دانش بنیان خود را تاسیس کنند. این امر در مرحله اول منجر به افزایش اشتغال و در مراحل نهایی صادرات محصولات یا خدمات شرکت خود می­شود.

 1. چه طرح­هایی با چه شرایطی در پارک علم و فناوری پذیرفته می­شوند؟

پارک علم و فناوری استان زنجان هیچ محدودیتی در مورد پذیرش طرح­ها ندارد، ولی شایان ذکر است طبق موافقت اصولی، پذیرش طرح­ها۸۰ % در حوزه­های صنایع معدنی، برق و الکترونیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات(IT) و ۲۰ % در سایر حوزه­ها تمرکز یافته است.

 1. شرایط پذیرش طرح­های حمایتی چیست؟

تقویت اقتصاد ملی کشور، تقویت دفاع ملی کشور، اشتغال زایی،  ارتقای سطح طرح­ها از نمونه­ی صنعتی و یا ارتقا سطح تکنولوژی، ارتقا از نمونه ضمیمه­ی صنعتی محصول به نمونه­ی صنعتی و تولیدی طرح­هایی که از پتانسیل لازم و توان بالقوه جهت تجاری­سازی و رسیدن به فناوری برتر در جهت اشتغال زایی، کسب درآمد و … برخوردار می­باشند و حمایت  از شرکت­های دانش بنیانی که در بخش R & D بتوانند سطح توانمندی، تولید و یا کیفیت محصول خود را جهت افزایش توان تولید و رقابت­پذیری یا دیگر شرکت­ها و تولیدکنندگان خارجی ارتقا دهند و با به کارگیری نخبگان، گامی در جهت اشتغالزایی داشته باشند. لذا درباره­ی امکان استفاده از مزایای قانونی در زمان ثبت شرکت، نمی­توان اظهار نظر کرد و ارزیابی بر مبنای عملکرد شرکت­ها پس از ثبت و فعالیت شرکت انجام می­شود.

شایان ذکر است، تمدید شرکت­های دانش بنیان نوپا دارای اعتبار یک ساله بوده و تنها برای یک دوره یک ساله (مجموعاً دو سال) می­تواند تمدید شود. چنانچه شرکت نتواند در مدت ۲ سال پس از تایید دانش بنیان بودن، رتبه­بندی خود را به پایان برساند و یا در صورت عدول از شرایط مندرج در این آیین نامه در هر زمان دانش بنیان بودن شرکت ملغی می­شود.

 1. آیا از شهرستان­ها هم وجود دارند؟

پارک استان محدودیتی برای هیچ یک از شرکت­ها، شهرستان­ها و … ندارند. شرکت­هایی که دارای صلاحیت استقرار در پارک و به صلاحدید شورای فناوری باشند در این مجموعه مستقر خواهند شد. شایان ذکر است پارک نسبت به تاسیس مراکز رشد فنی و تخصصی برای هر شهرستان و شهر اقدام خواهد کرد.

 1. تعامل و همراهی شرکت های دانش بنیان با هم به چه صورت است؟

با توجه به بستری که پارک برای شرکت­ها فراهم می­کند، شرکت­ها در تعامل با یکدیگرند. برای مثال زمانی­که یک شرکت جهت انجام پروژه و عقد قرارداد وارد می­شود، در صورت همخوانی با بخش دیگری از پروژه با موضوع شرکت­های مستقر در پارک نسبت به اطلاع رسانی و  حمایت از شرکت مذکور در عقد قرارداد اقدام می­کند. به طور کلی می­توان گفت شرکت­ها به صورت هم­پوشانی در پروژه و با هم افزایی تجربیات و دانش یکدیگر نسبت به انجام قرارداد محوله اقدام گردد.