29 آبان 1401
امضاء تفاهم‌نامه تاسیس دهکده(پردیس) فناوری و نوآوری کشاورزی در زنجان

امضاء تفاهم‌نامه تاسیس دهکده(پردیس) فناوری و نوآوری کشاورزی در زنجان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم  و فناوری استان زنجان؛ همزمان با برگزاری  جلسه مشترک ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و ستاد الگوی کشت در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری و با حضور دکتر محسن افشارچی؛ استاندار زنجان، دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مهندس مهاجر معاون وزیر در امور زراعت، دکتر مجید ولدان سرپرست پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی کشور، دکتر علی آذرپیوند؛ ریاست پارک علم و فناوری استان زنجان ، مهندس روح‌الله حسنی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان و دکتر نادر عباسی، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان تفاهم نامه تاسیس، حمایت و راه اندازی از دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی در استان زنجان امضا گردید.

دکتر علی آذرپیوند؛ ریاست پارک علم و فناوری در این مراسم ضمن عرض خوش آمد گویی به میهمانان اظهار کرد: زنجان ۳ پارک علم و فناوری و ۴ مرکز رشد دارد که ۸۰ شرکت در آنها مستقر هستند و ۱۸ مورد از آنها به مرحله دانش‌بنیان رسیده اند. وی همچنین اعلام کرد حدود ۱۰ طرح توسعه در دست اقدام داریم که از جمله آنها تاسیس ۳ خانه خلاق، ۳مرکز نوآوری تخصصی، یک کارخانه نوآوری و یک برج فناوری است.

در ادامه مهندس روح‌الله حسنی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، برگزاری این جلسه را بررسی مسایل کشاورزی دانش‌بنیان و تبیین الگوی کشت در استان زنجان دانست و اظهار کرد؛ صرفه‌جویی در مصرف آب، ایجاد ساز وکار تعیین کشاورزان نمونه و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی جهت ایجاد ارزش افزوده؛ مهمترین اهداف سازمان در سال جاری است.

وی افزود: زنجان در تولید محصولات کشاورزی رتبه ۱۷را دارد در حالی که در اشتغال و درآمد این بخش، سهم کمتری را به خود اختصاص داده است.

حسنی گفت: تبیین الگوی کشت یکی از مسائل مهم اقتصاد است اما ما با خرد شدن اراضی و محدودیت امکانات پایه مواجه هستیم، بنابراین باید به فکر نظام بهره‌برداری مناسب و ایجاد خوشه‌های تولید بهره ور باشیم.

دکتر نادر عباسی، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان نیز با توجه به ارائه گزارشی از پتانسیل های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان اظهار داشت: این مرکز اهدافی همچون انجام پژوهش‌های بنیادی، آینده پژوهی و تدوین نقشه راه تولید پایدار، آموزش، تولید هسته‌های اولیه بذری و کمک به مأموریت وزارت متبوع در امنیت غذایی را دنبال می‌کند. وی دانش‌بنیان کردن کشاورزی و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین را گامی مهم در ارتقای امنیت غذایی خواند و گفت: حفاظت از منابع پایه و تعادل زیست‌بوم‌ها، تمرکز بر ارتقای بهره‌وری و اصلاح الگوی مصرف، افزایش ضریب نفوذ دانش در عرصه‌های تولیدی، توجه به مدیریت پایدار تولید و نظام ترویج کلان‌نگر و تفکر سیستمی از رویکردهای کلان این مرکز است.

دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن ابراز خرسندی از افتتاح ۷ دهکده فناوری در کشور ابراز امیدواری کرد این اقدام باعث جذب هسته های فناور بیشتر و خروجی بهتر شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگر از سخنان خود از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد که بر اساس آن بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر برای گذراندن دوره پسا دکتری در مراکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مشغول به کار می شوند. 

دکتر افشارچی؛ استاندار زنجان در ادامه از تغییر گفتمان در استان خبر داد و افزود: در استان گفتمانی مبتنی بر حرکت دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال شروع شده است.

وی همچنین از تعریف شاخص های عددی در این خصوص خبر داد و گفت: مسیر حرکت تحقق این شاخص ها نیز در زمان بندی های معین است.

مقام عالی اجرایی دولت در استان، لازمه  افزایش تولید را ایجاد انگیزه اقتصادی در بین تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی از جمله کشاورزان عنوان کرد.

افشارچی همچنین از راه اندازی صندوق توسعه استان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: قطعا راه اندازی این صندوق و نیز  تاسیس  مجموعه هایی مثل دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی ، در راستای حرکت استان به سمت توسعه، موثر خواهد بود.

در پایان این مراسم تفاهم نامه ای بین استانداری زنجان به نمایندگی آقای دکتر محسن افشارچی ، پارک علم و فناوری استان به نمایندگی آقای دکتر علی آذر پیوند، سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به نمایندگی آقای روح اله حسنی، پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع‌طبیعی کشور به نمایندگی آقای دکتر مجید ولدان و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان به نمایندگی آقای دکتر نادر عباسی با موضوع همکاری و مشارکت در تاسیس، راه‌اندازی و راهبری "دهکده (پردیس) فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان"، در قالب  پردیس فناوری و نوآوری و بر اساس سند مربوطه منعقد شد.

تعداد بازدید : 152
آخرین اخبار
رویداد ها
کیفیت بهره ‏بردارى مردم از من در زمان غیبت، همانند بهره‏بردارى آنان از خورشید است، هنگامى که ابر خورشید را از دیدگان پنهان کند-امام زمان (عج)

زنجان، میدان پروین اعتصامی، خیابان وحی، پارک علم و فناوری استان زنجان
تلفن : 26 79 73 33 024
فکس : 50 57 74 33 024
ایمیل : info@zstp.ir

درباره پارک علم و فناوری استان زنجان
پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکتها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

ثبت نام در خبرنامه پارک علم و فناوی استان زنجان