تماس با ما سئوالات متداول English امروز 1398/03/30
14 دی 1397
سالانه 15هزار اظهارنامه اختراعات در کشور ثبت می شود

سالانه 15هزار اظهارنامه اختراعات در کشور ثبت می شود

به گزارش ایرنا، دکتر مهرداد الیاسی روز پنجشنبه در حاشیه کارآگاه آموزشی پارک و علم استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای بهینه سازی ثبت اختراعات، ساختار حقوقی ایجاد شده است که با نرم و استانداردهای جهانی نیز انطباق داده می شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون قانون جدید ثبت اختراع در کشورمان از جامعیت بیشتری برخوردار است و همه اختراعات، مدل مصرفی آن و از طرفی برای اولین بار نیز اسرار تجاری و منع رقابت مکانی و در حوزه طرح های صنعتی نیز قوانین آن در حال تدوین و منطبق شدن با استانداردهای جهانی است.
الیاسی افزود: این اقدامات در جهت استفاده ذینفعان از این ظرفیت است که در این راستا فرایندهای ثبت اختراع در کشور نیز الکترونیکی شده و در عین حال سعی می شود فرآیندها ساده تر و به روزتر طی و در یک فضای امنیتی بهتری اطلاعات حفظ شود.
این مسئول ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان جهانی مالکیت معنوی با توجه به اطلاعات مختلف کشور بحث ثبت اختراع را مورد بررسی قرار می دهد و هم اکنون کشورمان در جایگاه خوبی قرار دارد.
وی اظهار داشت: بنابراین ایران در علامت تجاری جزء ۲۰ کشور جهان و این موضوع نشان دهنده فعالیت های روز افزون در این بخش است.
الیاسی افزود: عمده مشکل مخترعین کشور نبود دانش و آگاهی عمومی است و از همه مهمتر اینکه فرهنگ مالکیت فکری باید نهادینه شود که و تحقق این مهم نیازمند تلاش و کوشش بخش های ذینفع اعم از آموزش و پرورش است که از سنین کودکی باید آموزش داده شود.
به گفته این مسئول، در دانشگاه های در خصوص نهادینه شدن مالکیت فکری، دروسی اختصاص داده شود چرا که این موضوع اهمیت ویژه ای دارد و در این زمینه باید با ایجاد ساختارها از فکرهای مستعد استفاده کرد.
الیاسی افزود: ایجاد همین ساختارها می تواند بین بخش اختراع، دانشگاه و بخش های صنعتی کشور ارتباط بسیار خوبی را ایجاد کند.

لینک خبر

تصاویر خبر
تعداد بازدید : 174
نظر شما چیست
آخرین اخبار
رویداد ها
کیفیت بهره ‏بردارى مردم از من در زمان غیبت، همانند بهره‏بردارى آنان از خورشید است، هنگامى که ابر خورشید را از دیدگان پنهان کند-امام زمان (عج)

زنجان، میدان پروین اعتصامی، خیابان وحی، پارک علم و فناوری استان زنجان
تلفن : 1- 50 57 74 33 024

E-mail : info@zstp.ir

درباره پارک علم و فناوری استان زنجان
پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکتها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

ثبت نام در خبرنامه پارک علم و فناوی استان زنجان