تماس با ما سئوالات متداول English امروز 1398/06/04
21 بهمن 1397
پوشش 100 درصدی جمعیت شهری استان از نعمت گاز

پوشش 100 درصدی جمعیت شهری استان از نعمت گاز

ایران، کشوری غنی در حوزه انرژی است و نفت و گاز به عنوان ذخایر استراتژیک برای کشور محسوب می شوند. جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که از منابع فراوان انرژی برخوردار است و پس از سال ۱۹۱۳ همواره به عنوان یکی از صادر کننده‌های اصلی نفت محسوب می‌شده ‌است.

ایران با برخورداری از مجموع ۲۷ درصد ذخایر نفتی و گازی جهان، سهم قابل توجهی در تولید انرژی دارد. ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به گفته مسئولان در سال ۴۰۰ میلیارد متر مکعب است که این میزان، سهم قابل توجهی در انرژی جهانی است. دارنده ساختارهای توسعه یافتگیدر حوزه نفت و گاز طبیعی هستیم و اگر مجموع مجموع نفت و گاز را حساب کنیم موقعیت اول جهانی را داریم.

این ظرفیت های بزرگ حوزه انرژی ایران را تبدیل به کشوری مهم در سطح دنیا کرده است. حوزه گاز یکی از حوزه های مهم انرژی کشور محسوب می شود. در این راستا گازرسانی به شهرها و روستاهای مختلف کشور همواره  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دستور کار قرار داشته است.

رساندن پوشش گاز طبیعی به روستاهای دور افتاده و مناطق محروم برای خدمات رسانی به مردم مورد توجه جدی بوده و همواره از ابتدای انقلاب تاکنون ضریب نفوذ آن گسترش یافته است. در استان زنجان نیز این موضوع مورد توجه مسئولان قرار گرفته و همه ساله پوشش گازرسانی به مناطق مختلف استان توسعه یافته است.

در کنار پوشش مناسب گاز طبیعی به نقاط مختلف شهری و روستایی پوشش شهرک های صنعتی و... پیگیری و عملیاتی شده است.  آنطور که آمار نشان می دهد در سال ۵۷ به میزان هیچ کدام از شهرهای استان پوشش کامل گازرسانی نداشته است. میزان پوشش گازرسانی شهرهای استان زنجان در سال ۹۲ به ۱۲ شهر و هم اکنون به ۲۱ شهر رسیده است. در واقع امروز تمام مناطق شهری استان زنجان تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارد.

در سال پوشش گازرسانی روستایی در استان زنجان کامل نبوده و هیچ یک از روستاهای استان از این پوشش برخوردار نبودند. در سال ۹۲ میزان پوشش گازرسانی روستاهای استان به ۲۲۰ روستا و در سال ۹۷ به میزان ۵۰۶ روستا رسیده است.

در سال ۵۷ تعداد مشترکین گاز طبیعی (شهری) استان زنجان، صفر مشترک ثبت شده است. این درحالی است که با توسعه پوشش گازرسانی در استان این تعداد طی سال ۹۲ به میزان ۲۰۱ هزار و ۱۳۸ مشترک و در سال ۹۷ به میزان ۲۴۰ هزار و ۸۶۰ مشترک رسیده است.

در سال ۵۷ تعداد  تعداد مشترکین گاز طبیعی (روستایی) استان زنجان صفر مشترک ثبت شده است. این درحالی است که با توسعه پوشش گازرسانی در استان این تعداد طی سال ۹۲ به میزان ۱۴۳هزار و ۳۱۸ مشترک و در سال ۹۷ به میزان ۷۶ هزار و ۲۲۸ مشترک رسیده است.

درصد جمعیت تحت پوشش گاز طبیعی به تفکیک شهر در استان زنجان در سال ۵۷  به میزان پایینی بوده است. با توسعه پوشش گازرسانی در استان این تعداد طی سال ۹۲ به میزان ۳۱.۶۸ درصد و در سال ۹۷ به میزان ۱۰۰ درصد رسیده است.

درصد جمعیت تحت پوشش گاز طبیعی به تفکیک روستا در استان زنجان در سال ۵۷  به میزان پایینی بوده است. با توسعه پوشش گازرسانی در استان این تعداد طی سال ۹۲ به ۱۲.۲۸ درصد و در سال ۹۷ به میزان ۷۹ درصد رسیده است.

تعداد شهر‌های گازرسانی شده استان در سال ۱۳۹۲، ۲۰ شهر بوده و با رشدی معادل ۵ درصد به ۲۱ شهر در سال ۱۳۹۷ رسیده است. تعداد روستاهای گازرسانی شده استان در سال ۱۳۹۲، ۲۲۰ روستا بوده که در سال ۱۳۹۷ به ۵۰۶ روستا رسیده که رشدی معادل ۱۳۰ درصد داشته است.

طی سال های اخیر روند پوشش گازرسانی به مناطق روستایی استان شتاب بالایی گرفته است. برخی از شهرستان های استان نیز که از نعمت گازبرخوردار نبودند گازدار شدند  و امروز علاوه بر اینکه تمامی شهرهای استان گاز دارند، بلکه بسیاری از مناطق روستایی استان نیز گازدار شده است.

روند گازرسانی به مناطق روستایی ادامه دارد و در آینده نزدیک این پوشش می تواند بیش از ۸۰ درصد در استان زنجان محقق شود که عدد بسیار بزرگی خواهد بود و می تواند جزو افتخارات نظام اسلامی برای خدمت رسانی به عموم مردم و مناطق محروم جامعه باشد.

تعداد بازدید : 163
نظر شما چیست
آخرین اخبار
رویداد ها
کیفیت بهره ‏بردارى مردم از من در زمان غیبت، همانند بهره‏بردارى آنان از خورشید است، هنگامى که ابر خورشید را از دیدگان پنهان کند-امام زمان (عج)

زنجان، میدان پروین اعتصامی، خیابان وحی، پارک علم و فناوری استان زنجان
تلفن : 1- 50 57 74 33 024

E-mail : info@zstp.ir

درباره پارک علم و فناوری استان زنجان
پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکتها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

ثبت نام در خبرنامه پارک علم و فناوی استان زنجان