تماس با ما سئوالات متداول English امروز 1399/03/15
14 اردیبهشت 1398
سالانه 16 هزار مقاله در حوزه علوم پزشکی کشور چاپ می شود

سالانه 16 هزار مقاله در حوزه علوم پزشکی کشور چاپ می شود

به گزارش ایرنا، دکتر حسین وطن پور شامگاه جمعه در مراسم اختتامیه اولین رویداد کار آفرینی سلامت در استان افزود: در حالیکه اقدامات برای ارتقاء عمودی دانشگاه ها مثمر ثمر نیست، پژوهشگران و فناوران باید در شرایط کنونی نیاز کشور را در بخش های مختلف برطرف کنند.
وی اظهار داشت: موفقیت های حاصل شده در بخش آموزش و تربیت نخبگان در داخل و خارج از کشور، ایران را به رتبه اول در منطقه تبدیل کرده است.
این مسئول ادامه داد: ایران جزء کشورهای یک تا پنجم در صادرات نیروی انسانی نخبه به از خارج کشور قرار دارد و اگر استعداد نبود و آموزش ها رخ نمی داد چنین مساله ای نیز به وقوع نمی پیوست.
وطن پور افزود: متاسفانه پژوهش های انجام شده در میزان تولید ناخالص داخلی کشورمان هیچ تاثیری ندارد و هم اکنون 670 مرکز تحقیقات در وزارت بهداشت، درمان و آموزش وجود دارد که اغلب آنها در حد اسم باقیمانده است.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت بر چاپ مقالات نیز نظارت جدی اعمال می کند و سامانه های مختلفی در این خصوص به کارگیری شده است، با این وجود سال گذشته تعدادی محقق مقاله تقلبی ارائه کرده بودند که موجب تقلیل رتبه شد.
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: پژوهش پایه فناوری محسوب می شود و این حوزه باید در راستای رفع نیارهای کنونی کشور هدایت شود.

** گاز هلیوم در کشورمان تولید می شود
وی اضافه کرد: در زمان حاضر گاز هلیوم که کاربرد اساسی در دستگاه های ام آر آی دارد در کشورمان تولید می شود و به هر دلیلی کمبود آن مشکلاتی را در خدمات رسانی به گروه های هدف بوجود می آورد.
وطن پور افزود: پیشرفت های کنونی موجب شده که داروهای هسته ای و بایوتیک نیز توسط نخبگان و همت بالای جوانان این مرز و بوم در کشور تولید شود.
این مسئول ادامه داد: در زمان حاضر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گام بزرگی در جهت الکترونیکی کردن سلامت برداشته است و در این میان اطلاعات لازم باید بیش از گذشته در دسترس مردم قرار گیرد.
وی اظهار داشت: متاسفانه سرانه استفاده از ام آر آی در برخی شهرهای کشورمان یک اعلام شده است به این معنی که هر فرد در سال حداقل یک بار این کار را انجام می دهد که این وضعیت در هیچ کشوری وجود ندارد.
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بسیاری از کمبودها در کشور وجود دارد که فقط افراد خاصی با شناسایی آنها و اراده ای قوی برای رفع این مسائل اقدام می کنند.
وی خاطرنشان کرد: مسئولان باید از تنگ نظری دوری و فناوران را شناسایی و از آنان حمایت کنند چراکه با تغییر رفتار بسیاری از مشکلات برطرف می شود.
این مسئول ادامه داد: یکی از کارهای مهم این وزارتخانه تعریف آمایش فناوری بر دانشگاه های علوم پزشکی کشور است و در این میان استان زنجان به عنوان قطب فناوری دارو اعلام شده است و در این راستا حمایت های لازم نیز انجام می شود.
وطن پور، برگزاری استارتاپ های تخصصی، ایده بازار و جشنواره ها و فن بازار را از جمله مسیرهای توسعه ای اعلام کرد و گفت: این اقدامات برای جوانان و با هدف بهره گیری از خلاقیت آنان انجام می شود.
وی بر لزوم همکاری پارکهای علم و فناوری با حوزه سلامت تاکید کرد و اظهار داشت: با توافق وزارت علوم و تحقیقات رئیسان دانشگاه های علوم پزشکی از اعضای هیات امنای پارکهای علم و فناوری محسوب می شوند.
به گزارش ایرنا، رویداد کارآفرینی سلامت برای اولین بار در شمالغرب کشور با محورهای پزشکی و سلامت (اینوهلث) از روز چهارشنبه در زنجان آغاز شد و شامگاه جمعه با معرفی برگزیدگان اول تا سوم به کار خود پایان داد.

تعداد بازدید : 327
آخرین اخبار
رویداد ها
کیفیت بهره ‏بردارى مردم از من در زمان غیبت، همانند بهره‏بردارى آنان از خورشید است، هنگامى که ابر خورشید را از دیدگان پنهان کند-امام زمان (عج)

زنجان، میدان پروین اعتصامی، خیابان وحی، پارک علم و فناوری استان زنجان
تلفن : 1- 50 57 74 33 024

E-mail : info@zstp.ir

درباره پارک علم و فناوری استان زنجان
پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکتها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

ثبت نام در خبرنامه پارک علم و فناوی استان زنجان