تماس با ما سئوالات متداول English امروز 1399/03/15
14 اردیبهشت 1398
بازدید دکتر قانعی از شرکت رهاورد دانش ایرانیان مستقر در پارک استان

بازدید دکتر قانعی از شرکت رهاورد دانش ایرانیان مستقر در پارک استان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان زنجان، صبح روز جمعه ۱۳ اردیبهشت دکتر قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سفری یک روزه به زنجان از محل فارم شرکت رهاورد دانش ایرانیان بازدید کرد. این شرکت که مستقر در پارک علم و فناوری استان زنجان بوده و قادر به تولید دام چند قلو زای گوسفند از نژاد افشار می ­باشد.

تولید و فروش گوشت بره به منظور برآورده کردن نیاز مصرف کنندگان یکی از اهداف های اساسی صنعت گوسفندداری است. به منظور داشتن توجیه اقتصادی نگهداری گوسفند بدیهی است باید صفات اقتصادی موجود مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد که بر پایه این تصمیم مهمترین آن یعنی افزایش تعداد بره به ازاء هر میش انجام شود.

هدف از این طرح توسعه چندقلوزایی به گله­های گوسفندان استانها می­باشد که برای این موضوع مستعد هستند. تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور یکی از ضرورتهای اصلی در این برهه زمانی می باشد. تولید گوسفندان چندقلوزایی گوشتی نه تنها نیاز استان به گوشت گوسفند برطرف میشود بلکه در راستای خودکفای در این زمینه در سطح ملی نیز امکان برداشتن گامی موثر وجود دارد و می تواند در آینده دراین زمینه باعث خودکفایی شود. با توجه به تجارب قبلی این تیم تحقیقاتی در طی یازده سال مراحل انتقال ژن چندقلوزایی به نژاد افشاری که در سطح ملی منجر به بره های حاصل از طرح از نظر میزان و نتایج بسیار قابل توجهی گردیده است. علاوه بر افزایش چند قلوزایی سرعت رشد و در نتیجه ضریب تبدیل خوراک نیز از شرایط مناسبتری نسبت به پایه مادری برخوردار خواهند بود.  

مشکل افزایش بهره­وری و سودآور شدن گوسفنداری در حالت نیمه صنعتی است. در چنین شرایطی افزایش چند قلوزایی میتواند به عنوان یکی از راهکارهای افزایش بهره­وری باعث سود ده شدن گوسفنداری در شرایط نیمه متمرکز شود. برای این منظور نه تنها افزایش تولید بره در سال بلکه باید راندمان تولید گوشت برههای تولید شده نیز افزایش یابد تا این حرفه به شیوهای نوین احیاء گردد و در نهایت این منبع، تامین کننده نیاز بخشی از گوشت مصرفی، مصرف کنندگان باشد. از طرفی با توجه به اینکه مقدار زیادی خوراک در نژادهای  صرف تولید چربی می شود که ارزش اقتصادی و غذایی چندانی ندارد با انجام کارهای ، دارای چربی لاشه بالا اصلاح نژادی در این راستا راندمان خوراک و در نتیجه بهره وری افزایش خواهد یافت.

در انتهای این بازدید دکتر قانعی علاوه بر اشاره به لزوم توجه به این امر مهم افزود:" این نوع طرح­ها باید به صورت کشوری اجرا و حمایت شوند."

تعداد بازدید : 542
آخرین اخبار
رویداد ها
کیفیت بهره ‏بردارى مردم از من در زمان غیبت، همانند بهره‏بردارى آنان از خورشید است، هنگامى که ابر خورشید را از دیدگان پنهان کند-امام زمان (عج)

زنجان، میدان پروین اعتصامی، خیابان وحی، پارک علم و فناوری استان زنجان
تلفن : 1- 50 57 74 33 024

E-mail : info@zstp.ir

درباره پارک علم و فناوری استان زنجان
پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکتها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

ثبت نام در خبرنامه پارک علم و فناوی استان زنجان