14 آبان 1399
پارک علم و فناوی استان زنجان مرجع داوری اظهارنامه اختراعات خارجی جهت ثبت در کشور ایران شد.

پارک علم و فناوی استان زنجان مرجع داوری اظهارنامه اختراعات خارجی جهت ثبت در کشور ایران شد.

با تلاش و پیگیری پارک علم و فناوری استان زنجان مرجعیت داوری اظهارنامه های اختراعات خارجی جهت ثبت در کشور ایران در حوزه‌های مختلف از مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اخذ شد و اولین داوری پرونده در فاز ملی کشورمان از سیستم )pctمعاهده همکاری ثبت اظهارنامه اختراعات) به این واحد داده شد.

پیرو استعلام توانمندی‌های واحد مالکیت فکری پارک علم و فناوری استان زنجان در حوزه داوری اختراعات ملی و بین المللی و رایزنی‌های انجام شده با مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، پارک علم و فناوری استان زنجان موفق به کسب مرجعیت داوری اظهارنامه های اختراعات خارجی جهت ثبت در ایران در حوزه های مختلف داوری شد که این موضوع سبب افزایش مشارکت و نقش پارک در تثبیت مالکیت فکری و همچنین به‌روزرسانی دانش ارزیابان و اساتید داوری در این حوزه خواهد شد.

ریاست پارک در خصوص توانمندی‌های واحد مالکیت فکری پارک علم و فناوری استان زنجان افزود : در این واحد فعالیت‌های زیادی در زمینه مالکیت فکری تاکنون انجام شده است که از آن جمله می‌توان به برگزاری کارگاههای متعدد توانمنمد سازی ویژه اساتید، دانشجویان و مخترعین، مشاوره در حوزه های مختلف حوزه مالکیت فکری از جمله: تجاری سازی، نگارش پتنت، برندینگ، نشان های جغرافیایی، برگزاری جلسات کمیته مالکیت فکری و تبیین سیاست های مالکیت فکری در استان زنجان اشاره کرد.

سیستم پتنت، یکی از ابزارهای مطمئن برای محافظت از دارایی‌های فکری و به‌ویژه اختراعات و دستاوردهای فنی است که مخترعین و صاحبان دارایی‌های فکری، می‌توانند با ثبت اختراع خود، از حقوق انحصاری ناشی از پتنت شدن آن استفاده نمایند.

پیمان همکاری ثبت اختراع یا«PCT»، یک معاهده چندجانبه است که در سال ۱۹۷۰ میلادی در واشنگتن آمریکا به تصویب رسید و از سال ۱۹۷۸ به اجرا در آمده است. تعداد اعضای این پیمان، در سال ۱۹۷۸ میلادی برابر با ۱۸ کشور بوده است و در حال حاضر به ۱۵۴ عضو افزایش یافته است. ایران در تاریخ ۱۲ مهرماه سال ۱۳۹۲، رسماً به‌عنوان عضو ۱۴۸ام به معاهده ثبت اختراع ملحق شد که می‌تواند گامی مهم برای رفع موانع پیش روی مخترعین و نوآوران داخلی محسوب شود. از طریق«PCT»، می‌توان تسهیلاتی برای اخذ حفاظت از اختراعات و دستاوردهای فناورانه در هر یک از کشورها و یا تمامی کشورهای عضو این پیمان به دست آورد.

تعداد بازدید : 978
آخرین اخبار
رویداد ها
کیفیت بهره ‏بردارى مردم از من در زمان غیبت، همانند بهره‏بردارى آنان از خورشید است، هنگامى که ابر خورشید را از دیدگان پنهان کند-امام زمان (عج)

زنجان، میدان پروین اعتصامی، خیابان وحی، پارک علم و فناوری استان زنجان
تلفن : 26 79 73 33 024
فکس : 50 57 74 33 024
ایمیل : info@zstp.ir

درباره پارک علم و فناوری استان زنجان
پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکتها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

ثبت نام در خبرنامه پارک علم و فناوی استان زنجان